Czy bunt na pokładzie naszego statku, czyli domu, jest dobry czy zły ? Czy bunt może być Boży ? Jakich pytań nie powinniśmy zadawać naszemu dziecku ? Czy dobrze być nastolatkiem w dzisiejszych czasach ? Kim chce być, tak naprawdę, każdy nastolatek ?
Odpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczestnicy rekolekcji „Bunt na pokładzie”. które 30 listopada w sobotę odbyły się po raz pierwszy w naszej Parafii. Poprowadził je Michał Frąckowicz z Centrum Mocni w Duchu z Łodzi, lider, odpowiedzialny za SOS dla Wspólnot, doświadczony nauczyciel i ojciec. Przybyło 27 osób zainteresowanych odnowieniem relacji ze swoimi dziećmi i pogłębieniem wiedzy na temat rozwiązywania rodzicielskich dylematów. Bardzo ciekawe konferencje rozbudziły zapał do testowania wiedzy. Rodzice wzięli udział m.in. w warsztatach „Rynek Autorytetów” i na własnej skórze mogli przekonać się z czym na co dzień musi zmierzyć się nastolatek lub nastolatka. Wcielając się w rolę syna, córki przeżyliśmy nie małe emocje w dialogu z „matką”, „ ojcem” i „nauczycielem”. Jednym z punktów programu były także zespołowe animacje , w których wszyscy uczyliśmy się dialogu z naszymi dziećmi. Przyswajaliśmy niby oczywistą , ale często nie zaakceptowaną różnicę między Jasiem a Jankiem oraz Joasią i Joanną. Nie zabrakło akcentów wiary i modlitwy. Każdy kolejny etap rekolekcji zawierzaliśmy Duchowi Świętemu , a nawet błogosławiliśmy sobie nawzajem czyniąc znak krzyża na czole. Podczas karmienia ducha była możliwość uczty dla ciała. Wspólnie z Przyjaciółmi Wspólnoty przygotowaliśmy stolik kawowy z ciastami do dyspozycji rekolektantów oraz obiad z zupą grzybową i pysznymi pierogami . Panowała niezwykła atmosfera, pełna domowego ciepła, radości z bycia ze sobą nawzajem i możliwości wymiany różnych doświadczeń rodzicielskich oraz duchowych. Ukoronowaniem rekolekcji była eucharystia , odprawiona przez Ks. Wiesława , w intencji o odnowienie relacji rodziców z nastolatkami i pogłębienie więzi rodzinnych dla wszystkich rodzin. Napełnieni nowymi siłami, płynącymi z darów rekolekcji i z mocy zawierzenia relacji Panu Bogu , mogliśmy wrócić do swoich domów.
Od uczestniczki naszych rekolekcji otrzymaliśmy prezent – książkę „Baśnią powiązani, w baśni zaczytani ” Katarzyny Kępińskiej z dedykacją dla parafii. Niezwykłe baśni, ciekawe historie mają nas zachęcić do czytania swoim dzieciom. Książka powędrowała już do rodzin. Będzie dostępna w parafialnej bibliotece.
Niewątpliwie wszyscy zostaliśmy tego dnia obdarowani. Chwała Panu ! za wszystkich, którzy pomogli nam przygotować rekolekcje. Szczególne podziękowania składamy ks. Proboszczowi S. Żarskiemu za błogosławieństwo , Ks. Wiesławowi za modlitwę eucharystyczną i wygłoszone słowo, Aleksandrze Hrynkiewicz za inspirację tematyczną rekolekcji, Kasi i Andrzejowi za najsmaczniejszą zupę grzybową na świecie i Pani Basi za pyszne pierogi. Czy będą jeszcze podobne rekolekcje ? JEZU UFAMY TOBIE !